ΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ;

τηλ. 2331095056

5 0κτωβρίου 2015

Αγαπητοί γονείς,

Βρισκόμαστε στην αρχή της νέας σχολικής χρονιάς και αισθάνομαι την ανάγκη να επικοινωνήσω γραπτώς μαζί σας, με την πρόθεση να μοιραστούμε μαζί κάποιες σκέψεις, αφού καθ? όλη τη διάρκεια της φετινής σχολικής χρονιάς, θα συνεργαστούμε για ένα κοινό στόχο, για την πρόοδο των παιδιών σας και συγχρόνως των μαθητών του Σχολείου μου, σε όσον αφορά την επίδοση αλλά και τη συμπεριφορά τους.

Το πολυτιμότερο που έχουμε στη ζωή μας είναι τα παιδιάμας.

Τι μπορούμε να κάνουμε γι? αυτά για τη νέα σχολική χρονιά 20115 - 2016; Το σημαντικότερο που μπορούμε να τους προσφέρουμε δεν είναι ακριβά δώρα, ρούχα, χρήματα ή ταξίδια. Το καλύτερο που μπορούμε να τους προσφέρουμε είναι αυτά που θα τα συνοδεύουν και θα τα ωφελούν για όλη τους τη ζωή.

Βασικές αρχές:

1.   Κάνουμε τα παιδιά μας να νιώθουν αγαπημένα και ότι έχουν σημασία.

Τα παιδιά αποκτούν πολύ γρήγορα στη ζωή ένα αίσθημα αυτοεκτίμησης. Ακούμε με προσοχή το τι έχουν να μας πουν τα παιδιά μας. Τους επιβεβαιώνουμε ότι τα αγαπάμε και τους δίνουμε το αίσθημα που χρειάζονται. Τους τονίζουμε και τους δίνουμε να καταλάβουν ότι εκτιμούμε τις ιδιαιτερότητές τους. Τους λέμε τι είναι αυτό που μας κάνει να τα θαυμάζουμε και τι είναι αυτό που τα κάνει ξεχωριστά.

Κάθε παιδί είναι ένας ξεχωριστός άνθρωπος με τις δικές του ανάγκες, τις δικές του  αδυναμίες και τα δικά του χαρίσματα και σίγουρα θα έχει διαφορετικό ρυθμό εκμάθησης και προόδου.

2.   Διαβάζουμε κάθε μέρα κάτι στο παιδί μας.

Το να διαβάζουμε στο παιδί μας, του δείχνει τη σημασία της επικοινωνίας και του δημιουργεί κίνητρα για να διαβάσει και το ίδιο ολοένα και περισσότερο. Του καλλιεργεί τη φιλαναγνωσία. Παράλληλα μας δίνει την ευκαιρία να μαθαίνουμε τι σκέφτεται το παιδί μας και να συζητούμε μαζί του ενδιαφέροντα θέματα

3.   Παρακολουθούμε το τι βλέπει το παιδί μας στην τηλεόραση, στον ηλεκτρονικό υπολογιστή, στο διαδίκτυο και στον κινηματογράφο.

Τα παιδιά όλων των ηλικιών επηρεάζονται από το τι βλέπουν  και το τι ακούνε, ιδιαίτερα στην εποχή μας που η βία έχει γίνει μέρος της καθημερινής μας ζωής. Μιλούμε στα παιδιά μας για το τι παρουσιάζει η τηλεόραση, για το περιεχόμενο στο διαδίκτυο. Εάν πιστεύουμε ότι κάτι που δείχνει η τηλεόραση είναι ακατάλληλο για τα παιδιά μας, τότε  τα κατευθύνουμε να παρακολουθήσουν κάτι άλλο.

4.   Βοηθούμε και διδάσκουμε τα παιδιά μας για να μπορούν να αντιλαμβάνονται ορισμένα βασικά πράγματα που μπορούν να συμβαίνουν στον κόσμο των μέσων μαζικής επικοινωνίας.

Για παράδειγμα, τους επισημαίνουμε ότι συχνά στις διαφημίσεις, μπορεί να υπάρχουν μηνύματα που δεν αντιπροσωπεύουν την πραγματικότητα. Βοηθούμε τα παιδιά μας να μάθουν να καταλαβαίνουν ποιο είναι το πραγματικό μήνυμα που στέλνουν οι διαφημίσεις.

5.   Εμπλεκόμαστε περισσότερο στη σχολική ζωή του παιδιού μας και στη μόρφωσή του.

Εάν μπορούμε, προσπαθούμε να είμαστε ενεργοί στο Σύνδεσμο Γονέων και είμαστε σε  συχνή επαφή με τους δασκάλους και τη διεύθυνση του Σχολείου.

Είμαστε διαθέσιμοι για να τα  βοηθούμε στην κατ? οίκον εργασία τους. Εάν το παιδί μας καταλάβει και νιώσει ότι η μόρφωση του είναι κάτι το σημαντικό για μας, τότε  να είστε σίγουροι ότι και το ίδιο θα νιώσει ότι η μόρφωσή του είναι κάτι σημαντικό γι? αυτό!

6.   Πρόληψη της βίας δίνοντας το καλό παράδειγμα.

Εάν εμείς τιμωρούμε τα παιδιά μας με κτυπήματα, χαστουκίσματα ή άλλες μορφές σωματικής κακοποίησης, δίνουμε το μήνυμα ότι η βία εναντίον άλλων ανθρώπων είναι αποδεκτός τρόπος για επίλυση προβλημάτων.Το πιο σημαντικό απ? όλα είναι να αγαπήσει το παιδί μας το σχολείο, τους συμμαθητές, τους δασκάλους του, για να γίνεται και η σχολική του ζωή πιο ευχάριστη και το ίδιο να είναι χαρούμενο κι ευτυχισμένο!

Κλείνοντας την πρώτη αυτή επικοινωνία μαζί σας, θα ήθελα να ευχηθώ σε  όλους μας να έχουμε μια«ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΕΠΟΙΚΟΔΟΜΗΤΙΚΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ».

Με εκτίμηση,

Τσιμόπουλος Γεώργιος