Σχολική βιβλιοθήκη

Λειτουργία δανειστικής βιβλιοθήκης

$1·                   Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μπορούν να δανείζονται 1 βιβλίο κάθε φορά, το οποίο μπορούν να το κρατήσουν μέχρι 15 μέρες. Αν στο διάστημα αυτό δεν προλάβουν να το διαβάσουν, μπορούν να το φέρουν στο σχολείο και να το δανειστούν για 1 εβδομάδα ακόμα.

$1·                   Δανεισμός και επιστροφή βιβλίων γίνεται μόνο τις μέρες που λειτουργεί η βιβλιοθήκη. ( Κάθε Τετάρτη για τις Α΄,Β΄,Γ΄τάξεις και κάθε Παρασκευή για τις Δ΄,Ε΄,Στ΄τάξεις)

$1·                   Οι μαθητές πρέπει πρώτα να επιστρέψουν το παλιό βιβλίο και στη συνέχεια να δανειστούν ένα άλλο.

$1·                   Για να δανειστεί ή να επιστρέψει κάποιος μαθητής ένα βιβλίο, το δίνει ο ίδιος στον/στην υπεύθυνο/η δάσκαλο/α, ώστε να το σημειώσει.

Τα βιβλία ανήκουν σε όλους τους μαθητές, γι? αυτό δεν τα σκίζουμε, δεν σημειώνουμε και τα επιστρέφουμε όπως ήταν.

Σε περίπτωση απώλειας ή καταστροφής ή αφαίρεσης σελίδων ή προσθήκης σημειώσεων κλπ. οφείλουν να αντικαταστήσουν το βιβλίο, με νέο αντίτυπο

$1·                   Οι μαθητές που δανείζονται κάποιο βιβλίο, το κρατούν μαζί τους καθ? όλη τη διάρκεια του διαλείμματος. Δεν το παρατούν στην αυλή με κίνδυνο να το χάσουν ή να καταστραφεί.

Η βιβλιοθήκη μας δέχεται δωρεές και προσφορές βιβλίων από τους μαθητές και τις οικογένειές τους για κάποια βιβλία που δεν τα χρειάζονται πλέον (έχουν διαβαστεί, είναι για μικρότερες ηλικίες), αρκεί να βρίσκονται σε καλή κατάσταση.