Μάρτιος 2024

Πρόσκληση σε Διαδικτυακή Ενημερωτική Συνάντηση

ΘΕΜΑ : «Πρόσκληση σε Διαδικτυακή Ενημερωτική Συνάντηση»

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας,στο πλαίσιο των δράσεων του Παρατηρητηρίου Διαχείρισης Κρίσεων,διοργανώνει διαδικτυακή επιμορφωτική συνάντηση με θέμα:

«Ψυχοπαιδαγωγικές επιπτώσεις της πανδημίας και αντιμετώπισή τους»

που θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 15‐12‐2020 και ώρα 17:30μ.μ. Η συνάντηση απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς, γονείς και μαθητές Πρωτοβάθμιαςκαι Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης των σχολικών μονάδων της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας. Στην ημερίδα θα παρουσιάσουν εισηγήσεις:

1. Ο κ. Νταφούλης Βάιος, Παιδοψυχίατρος, Διευθυντής της Παιδοψυχιατρικής Κλινικής του Γ.Ν.Θ. Ιπποκρατείου Νοσοκομείου Θεσσαλονίκης με θέμα: «Σύγχρονη Τηλεκπαίδευση-Χρήση των Διαδικτυακών Μέσων και Κοινωνικοποίηση. Διαπροσωπικές Σχέσεις παιδιών και Εφήβων σε συνθήκες πανδημίας. Σκέψεις και προβληματισμοί».
  2. Η κα Αθανασοπούλου Λίλιαν, Ψυχίατρος Παιδιών και Εφήβων, Διευθύντρια Ε.Σ.Υ., Υπεύθυνη Ψυχικής Υγείας Παιδιών-Εφήβων Γ.Ν. Γ. Παπανικολάου με θέμα: «Η ψυχική Υγεία των παιδιών και των Εφήβων κατά τη διάρκεια της πανδημίας Coronavirus. Διαπιστώσεις-προβληματισμοί από την τρέχουσα κλινική εμπειρία».
  3. Ο κ. Κόπτσης Αλέξανδρος, Περιφερειακός Διευθυντής Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, με θέμα: «Η τηλεκπαίδευση ως νέα εκπαιδευτική πραγματικότητα: Ο Ρόλος των εκπαιδευτικών και των γονέων».

Μετά τις εισηγήσεις θα απαντηθούν ερωτήματα που θα τεθούν από εκπαιδευτικούς, γονείς και μαθητές.Για το λόγο αυτό παρακαλούμε, όποιος εκπαιδευτικός, μαθητής ή γονέας έχει σχετικά ερωτήματα, να τα διατυπώσει στην πλατφόρμα που έχει αναρτηθεί στην Ιστοσελίδα της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης, στη διεύθυνση: www.submit.kmaked.eu έως τη Δευτέρα 14‐12‐20, ώρα 12:00 μ.μ.Η ημερίδα θα μεταδοθεί διαδικτυακά μέσω livestreaming από την Ιστοσελίδα της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης  https://kmaked.pde.sch.gr/site/ και θα παραμείνει αναρτημένη για να είναι στη διάθεση της εκπαιδευτικής κοινότητας.

Η συμμετοχή είναι προαιρετική και χωρίς δαπάνη για το δημόσιο.

Ο Περιφερειακός Διευθυντής Εκπαίδευσης

Κεντρικής Μακεδονίας