ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΗΣ Ε΄ΤΑΞΗΣ ΣΤΟ 8ο ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ 2016

Συγχαρητήρια στους μαθητές της Ε? τάξης του σχολείου μας και στη δασκάλα τους για τη συμμετοχή τους στο 8ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής που πραγματοποιήθηκε από τις 19 έως τις 21 Απριλίου 2016, στο Κέντρο Διάδοσης Τεχνολογίας και Πολιτισμού  (ΝΟΗΣΙΣ).

Η Ε? τάξη του σχολείου μας, σε συνεργασία με τους μαθητές της Ε? τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Πανοράματος, παρουσίασαν από κοινού, στην Κεντρική Σκηνή του συνεδρίου, την Τετάρτη 20 Απριλίου, την εργασία τους με θέμα:

«Συν-ταξιδεύοντας πάνω σε ένα βιβλίο. Δημιουργία ηλεκτρονικού βιβλίου

μέσα από τη συνεργασία δύο σχολείων»

Η εργασία τους αποσκοπούσε την από κοινού δημιουργία ενός ηλεκτρονικού βιβλίου και από τα δύο σχολεία, μέσω της χρήσης συνεργατικών εργαλείων του διαδικτύου (Web2.0) και της εφαρμογής τεχνικών δημιουργικής γραφής.

Ο σύλλογος διδασκόντων εκφράζει τα θερμά του συγχαρητήρια στους μαθητές της Ε? τάξης του σχολείου μας, για την άψογη παρουσία τους στο συνέδριο, τους εκπαιδευτικούς Κουτλή Παναγιώτα (δασκάλα της τάξης), Μανωλάκη Χρήστο (καθηγητή Πληροφορικής) και Αλεξανδρή Ιάκωβο (τεχνικό υπεύθυνο ΚΕΠΛΗΝΕΤ Χαλκιδικής) καθώς και τον Σχολικό Σύμβουλο της 3ης Εκπαιδευτικής Περιφέρειας Ημαθίας κ. Χαλκιά Γεώργιο για την άμεση ανταπόκρισή του και τη στήριξη που παρείχε στα παιδιά, τόσο κατά την προετοιμασία, όσο και κατά την ημέρα της παρουσίασης της εργασίας τους στο συνέδριο.

Μαθητές:Γατόπουλος Θωμάς Κων., Γατόπουλος Θωμάς Αντ., Δαραβίγκα Ευαγγελία, Ζορμπά Αθανασία-Αικατερίνη, Καραγκιοζοπούλου Ιωάννα, Κολοκοτρώνη Κανέλα-Αποστολία, Κουτσαμπασοπούλου Δέσποινα, Μαλλιάρα Αικατερίνη, Μπούσκας Ιωάννης, Παναγιωτίδου Βασιλική- Ραφαέλα, Παπαδόπουλος Στέφανος, Πενόπουλος Ευθύμιος, Ράπτης Σωτήριος

DSC00498DSC00500DSC00501

Βίντεο από την παρουσιάση στον παρακάτω σύνδεσμο