ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΟΝ 11ο ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ " ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ"

5Θ Δ.Σ. ΠΡΟΔΡΟΜΟΥ-ΑΓΙΑΣ ΤΡΙΑΔΑΣ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία, στο πλαίσιο του περιοδικού της «Μικρός Ευκλείδης» και υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, διοργάνωσε την Παρασκευή 10 Μαρτίου 2017 τον 11ο Μαθητικό Διαγωνισμό στα Μαθηματικά «Παιχνίδι και Μαθηματικά» για μαθητές Ε΄ και ΣΤ΄ Δημοτικού.

Ο διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε στις αίθουσες των σχολείων που πήραν μέρος, υπό την επίβλεψη των δασκάλων.

Και στον φετινό διαγωνισμό πήραν μέρος μαθητές από Δημοτικά Σχολεία της Ημαθίας. Η συμμετοχή αυτή δείχνει και το μέγεθος της αποδοχής του διαγωνισμού από τους μαθητές και τους δασκάλους τους, οι οποίοι στηρίζουν το θεσμό δίνοντας βήμα στην καλλιέργεια της μαθηματικής σκέψης.

Η Διοικούσα Επιτροπή του Παραρτήματος Ημαθίας της ΕΜΕ ανακοινώνει σήμερα τα αποτελέσματα του διαγωνισμού, σύμφωνα με τα οποία διακρίθηκαν 397 μαθητές. Συγχαίρουμε όλους τους μαθητές που συμμετείχαν και καλούμε όσους διακρίθηκαν να πάρουν μέρος στην επόμενη φάση του διαγωνισμού, που θα διεξαχθεί το Σάββατο 6 Μαΐου σε Αλεξάνδρεια, Βέροια και Νάουσα στα εξεταστικά κέντρα που θα ανακοινωθούν.

Οι επιτυχόντες μαθητές είναι:

ΓΑΤΟΠΟΥΛΟΣ ΘΩΜΑΣ Δ.Σ. ΠΡΟΔΡΟΜΟΥ-ΑΓ.ΤΡΙΑΔΑΣ                        ΣΤ

ΔΑΡΑΒΙΓΚΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ Δ.Σ. ΠΡΟΔΡΟΜΟΥ-ΑΓ.ΤΡΙΑΔΑΣ                        ΣΤ

ΖΟΡΜΠΑ ΑΘΑΝΑΣΙΑ-ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ Δ.Σ. ΠΡΟΔΡΟΜΟΥ-ΑΓ.ΤΡΙΑΔΑΣ    ΣΤ

ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΟΠΟΥΛΟΥ ΙΩΑΝΝΑ Δ.Σ. ΠΡΟΔΡΟΜΟΥ-ΑΓ.ΤΡΙΑΔΑΣ          ΣΤ

ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗ ΚΑΝΕΛΑ Δ.Σ. ΠΡΟΔΡΟΜΟΥ-ΑΓ.ΤΡΙΑΔΑΣ                   ΣΤ

ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ Δ.Σ. ΠΡΟΔΡΟΜΟΥ-ΑΓ.ΤΡΙΑΔΑΣ            ΣΤ

ΠΕΝΟΠΟΥΛΟΣ ΕΥΘΥΜΙΟΣ Δ.Σ. ΠΡΟΔΡΟΜΟΥ-ΑΓ.ΤΡΙΑΔΑΣ                ΣΤ

Για τη Διοικούσα Επιτροπή

του Παραρτήματος Ημαθίας της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας

Ο Aντιπρόεδρος O Γενικός Γραμματέας

Ιωάννης Καμπουρίδης