Γραμματική και Συντακτικό σε μια σελίδα

Παιχνίδια Γραμματικής

Μαθήματα γραμματικής

ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ (ΙΕΛ)

Σκέψου, Μάθε, Δημιούργησε... Πάρε ιδέες  για το γραπτό σου

Εκφράσου δημιουργικά

ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΓΡΑΠΤΟΥ ΛΟΓΟΥ

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΠΡΟΣΩΠΩΝ

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΖΩΩΝ

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΩΝ

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΚΤΙΡΙΩΝ

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΠΩΝ

Σκέφτομαι και γράφω

Εκθεση (Οδηγίες - συμβουλές)

Γλώσσα  Ε και ΣΤ τάξης

Πίνακες γραμματικής κλικ στην εικόνα

Στα ρήματα που έχουν ως δεύτερο συνθετικό τους το ρήμα βάλλω η οριστική και η υποτακτική του ενεστώτα, ο παρατατικός και ο εξακολουθητικός μέλλοντας γράφονται με δύο λ (λλ), γιατί οι χρόνοι αυτοί έχουν θέμα βάλλ ? (αναβάλλω / ανέβαλλα / θα αναβάλλω).

Όμως η οριστική και η υποτακτική του αορίστου, ο συνοπτικός μέλλοντας, ο παρακείμενος, ο υπερσυντέλικος και ο συντελεσμένος μέλλοντας γράφονται με ένα λ (λ), γιατί οι χρόνοι αυτοί έχουν θέμα βαλ? (ανέβαλα / θα αναβάλω / έχω αναβάλει / είχα αναβάλει, θα έχω αναβάλει).